Op zaterdag 14 juni stond het Techniek Innovatie Huis van ROC Mondriaan in Den Haag in het teken van teamwork, strategie én high-end gaming. Tijdens de finale van de NAVO Esports Cup streden vier studententeams tegen militaire teams uit Nederland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Dit unieke evenement was onderdeel van de 'NAVO door Nederland'-tour van het Ministerie van Defensie in aanloop naar de NAVO-top later deze maand.
De Esports Cup werd gespeeld in het populaire spel 'Valorant', een tactische shooter waarin communicatie en samenwerking cruciaal zijn – net als binnen de NAVO. ROC Mondriaan had de eer om deze finaledag te hosten, en vormde daarmee het decor van een bijzondere ontmoeting tussen jongeren, Defensie en internationale samenwerking.
Staatssecretaris van Defensie Gijs Tuinman trapte de dag af met een motiverende speech en een online vraaggesprek waarin hij het belang van weerbaarheid en samenwerking onderstreepte. Later op de dag nam hij zelf plaats achter de knoppen en speelde hij samen met het Esports Defensie team een showcase-wedstrijd tegen het ROCM Esports team van ROC Mondriaan – een duel dat overtuigend met 5-0 werd gewonnen door de studenten.
De dag was meer dan alleen gamen. In de studio vonden live-uitzendingen plaats over actuele thema’s als kunstmatige intelligentie, cyberveiligheid en desinformatie, waarbij onder meer kolonel Ilse Verdiesen vragen beantwoordde van kijkers. De sfeer in het atrium was levendig, met live commentaar, gespannen gezichten en fanatieke teams die ronde na ronde vochten om de winst. De finale eindigde in een spannende strijd tussen Esports Team Twente en Team Chrono Storm. Laatstgenoemde trok uiteindelijk aan het langste eind en ontving de kampioensschaal.
Voor ROC Mondriaan was deze dag meer dan een succesvol evenement; het was een krachtig voorbeeld van hoe mbo-studenten kunnen excelleren in een innovatieve, internationale setting. Studenten van diverse opleidingen – van Esports tot Smart Technology en Evenementenorganisatie – werkten samen om de dag vlekkeloos te laten verlopen.
“Gaming is voor jongeren een vanzelfsprekende manier van communiceren en samenwerken,” aldus Delano (23), oud-student en coach van het ROCM Esports team. “Dat we dit mogen combineren met maatschappelijke thema’s maakt het extra waardevol.”
In de vandaag verschenen Defensiekrant is een uitgebreid verslag van deze dag te lezen en er is ook een film gemaakt die je op Youtube kunt bekijken.